Než si pořídíte králíčka

Zakrslý králíček teddy

připomíná svou hebkostí a svou přítulnou povahou plyšové zvířátko. Ale ve skutečnosti je to velmi inteligentní a společenský tvor. Pokud se mu dostane potřebná péče a pozornost, odmění se vám svým velkým přátelstvím a náklonností. Socializovaný králík velmi dobře pozná svého pána a k cizím lidem je velmi nedůvěřivý a plachý. Pokud se se svým králíčkem spřátelíte, vezme vás do světa her a radostného hopkání.

 Stejně tak jako psi a kočky, patří králíci mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Velmi oblíbení společníci jsou hlavně u dětí možná právě pro svou veselost a hravost. Také péče o zakrslého králíčka není až tak složitá a mohou ji zvládnout i sami děti ve věku kolem deseti let. Mladší děti budou určitě potřebovat pomoc svých rodičů.
 V současné době není plemeno oficiálně uznáno v žádné zemi a ani není ještě příliš rozšířené. Zakrslý teddy pochází ze Západní Evropy a první teddíci k nám byli dovezeni z Německých, Holandských a z Belgických chovatelských stanic.
Jakým způsobem toto krásné plemeno vzniklo, není nikde zaznamenáno, došlo k tomu však křížením lvíčků, zakrslých barevných, zakrslých liščích a angor. Někteří chovatelé v ČR usilují o to, aby bylo plemeno oficiálně uznáno. Jednou z možností, jak sledovat vývoj kolem tohoto krásného plemene je sledovat informace na stránkách www.kpzt.webnode.cz
 

POVAHA KRÁLÍKA

Králík domácí je velmi společenské a přátelské zvíře. Proto se může stát, pokud chováme v jedné kleci jen jednoho králíka, že se brzy začne nudit a okouše vše, co mu přijde pod zoubky.
Pokud si domů toužíte pořídit společníka, velmi dobře zvažte, kolik času mu skutečně můžete věnovat.
Pokud si pořizujeme králíka a již dopředu víme, že se mu nemůžeme věnovat několik hodin denně, je lepší pořídit si rovnou dvě zvířátka, aby si navzájem dělala společnost. Z králíčků se brzy stanou nerozluční přátelé a budou spolu podnikat dobrodružné výpravy. Někteří králíci si velmi dobře rozumí s morčátkem, mohou spolu bydlet v jedné kleci, pokud králík toleruje svého společníka. Každý obyvatel by však měl mít své soukromí a vlastní domeček. Mě se velmi dobře osvědčilo soužití dvou samců, pokud je králík přátelské povahy, je takovéto soužití možné.
Náš skinny sameček morčáka Happy se bezproblémově zabydlel se samečkem králíčka hermelína, zřejmě je mu jeho kožíšek velmi příjemný, protože se k sobě při spánku tulí a není mezi nimi nejmenší problém.
V případě konfliktů je třeba zvířata oddělit, soužití by bylo vždy na úkor menšího a slabšího.
I pokud má váš králík společníka v kleci, bude potřeba mu věnovat aktivní čas. Čím více se mu budete věnovat, tím přátelštějšího a milejšího společníka vychováte. Vašemu kamarádovi nebude stačit vyčištěná klec a plná miska dobrot.
Rád se s vámi pomazlí, nechá si pročesat kožíšek a určitě nepohrdne malou procházkou po zahrádce, nebo v bytě.
Někteří králíci také velmi rádi hopkají na kšírách a lze je venčit například jako pejsky.
 
 

VENČENÍ VENKU MÁ SVÁ PRAVIDLA

Takové venčení na čerstvém vzduchu má svá pravidla. Ven bychom neměli brát králíčky dříve, než budou naočkovaní. Na výkyvy teplot zvykáme postupně, dlouhosrstí teddíci nemají rádi vysoké letní teploty a proto ideální pro venčení jsou ranní, nebo večerní hodiny. Králíčky chované v bytě chráníme i před nízkými teplotami. Jinak by se mohl nachladit.
Čerstvá tráva má vysoký obsah bílkovin, je potřeba králíčky na tento druh potravy zvykat postupně,
Králíčkům do čtyř měsíců trávu podáváme opravdu pouze v malých dávkách.
Králíci mají opravdu různé povahy a tak někteří budou vyhledávat svobodu venkovního venčení a někteří se budou rádi vracet do bezpečí domova.
Králíčka vždy pouštějte na bezpečných místech, kde máte jistotu, že ho můžete dobře odchytit a kde mu nehrozí žádné nebezpečí. V žádném případě nenechávejte malá zvířátka venku bez dozoru, kočky, psi a létající dravci je mohli snadno ulovit.
Pro dlouhodobý venkovní pobyt je potřeby zřídit bezpečný, zastřešený výběh. Pokud je výběh, umístěný na trávníku, je třeba dochránit pletivem, aby se vám králík nepodhrabal. Venkovní výběh by měl být dostatečně prostorný a měl by zvířeti poskytovat ochranu před sluncem a deštěm a zároveň volný prostor pro pastvu a pohyb. Pro noční pobyt králíka ve výběhu velmi dobře zvažte, zda je dostatečně chráněn před kunami, liškami a dalšími nočními lovci. Riziko však mohou představovat i drobní hlodavci, kteří přenášejí různá onemocnění. Zbytky králičí potravy pro ně budou velkým lákadlem. Zvláště dobře chraňte samice s mláďaty, která se mohou stát kořistí například i pro potkana.
Pokud teplota ve stínu přesáhnou 30°C, pak bude pro králíka jistě příjemnější bezpečí domova. Králíci musí mít stále k dispozici vodu a možnost úkrytu.
Doporučujeme pročíst: https://www.zpravodaj.wbs.cz/Eticke_zasady_chovu_.html
 

PŘÁTELSTVÍ NA CELÝ ŽIVOT

Pokud uvážíme, že někteří králíci se mohou opravdu dožít deseti až dvanácti let, je potřeba zvážit všechna pro a proti, aby se váš kamarád nenudil. Někteří samostatně chovaní samci a samice se mohou začít chovat ke svým páníčkům agresivně. To se někdy opravdu stane, pokud se zvíře nudí a má nedostatek podnětů ke zkoumání. Dvě zvířata budou zvládat chvíle samoty určitě mnohem lépe, než jednotlivec. 
Ideální je chov dvou samic, které jsou buď sestry z jednoho vrhu, nebo matka s dcerou. Zvířata by neměla být v takovém případě od sebe oddělována. Potom vám odpadne mnoho práce a snažení o spřátelení.
Velmi vhodnou kombinací je samička a vykastrovaný samec. V tomto spojení nedochází většinou ke sporům a nemusíte se obávat přemnožení.
Pokud se rozhodnete samečka nekastrovat, musíte počítat s tím, že králíci se budou rozmnožovat od okamžiku, kdy dosáhnou pohlavní dospělosti. To je kolem čtvrtého měsíce, u zakrslých králíků je však vhodné a bezpečné páření pro samici až po šestém měsíci. Pokud by zabřezla dříve, je to pro samičku poměrně velké zdravotní riziko.
Pokud se u samičky začne projevovat změny v chování, hrabe v kleci, je neklidná nebo si dokonce staví hnízdo, je připravená k páření.
Někdy to trvá opravdu dlouho, než si na sebe zvířátka z různých vrhů zvyknou a může se stát, že některá si na sebe nezvyknou vůbec.
Pokud si pořizujete králíčky rozdílného věku je potřeba se obrnit velikou trpělivostí a nechat je nejprve v klecích vedle sebe. Takto si postupně zvyknou na pach toho druhého a nemohou se navzájem napadat. Doporučuji několik týdnů nekontaktovat králíky přímo.
Po postupném zvykání na pach toho druhého, můžete králíky na zkoušku pustit k sobě. Pamatujte, že by se to vždy mělo odehrávat v prostoru, kde žádný králík nemá označkované území.
V cizím prostředí, jako je třeba auto, zahrádka souseda, neprozkoumaná místnost jsou pro taková setkání velmi vhodná. Je vždy třeba mít králíky na očích a v případě většího nedorozumění zasáhnout.
Drobné potyčky jsou potřeba k tomu, aby si králíci mezi sebou vyjasnili, kdo bude dominantnější, při drobných potyčkách není třeba zasahovat.
 
 

 

Co je potřeba

Pokud se rozhodnete králíčka ubytovat v domě, nebo v bytě je vhodné středem promyslet, na které místo umístíte klec. Mělo by to být místo dobře větratelné s přístupem denního světla. Králíček určitě bude rád ve vaší blízkosti a bude zvědavě pozorovat dění kolem sebe.  Klec v žádném případě neumísťujte blízko kamen, nebo radiátorů. Zakrslý teddy je dlouhosrsté plemeno a vysoké teploty mu nedělají dobře, stejně tak jako průvan, který by pro něj mohl znamenat zdravotní riziko. 
Pokud si vyberete vhodné místo, získáte určitou představu o tom, jak velkou klec mu můžete dopřát. Pro jednoho králíka by neměla být klec menší než 100 na 60 cm. Klec by měla být vybavena napáječkou, která se dá připevnit zvenčí, aby měl králíček stále dispozici čerstvou vodu.
Jesličky na seno jsou velmi praktické, protože si králík seno neznečistí trusem a bude ho mít stále čerstvé k dispozici.
Pokud pořídíte těžkou hliněnou misku na potravu, králík vám jí později nebude převrhovat.
Toaletu můžete vybrat do rohu, nebo například kočičí. Jako podestýlku nepoužívejte kočičí stelivo, to by mohlo po požití způsobit králíkovi zdravotní potíže. Pro dlouhosrsté teddíky nejsou příliš vhodné ani piliny, které se zamotávají do dlouho srsti.
Vhodná podestýlka je z přírodního materiálu, z kvalitních kousků dřeva, která dobře absorbuje a výborně pohlcuje pachy. Je důležité, aby neprášila a dala se dobře čistit.
Domeček na spaní mají králíčci obzvláště oblíbený z přírodních materiálů, pokud ho vyrábíte doma sami, dejte pozor, aby nikde nevyčuhovaly hřebíky a třísky. Pokud bude králíček dřevo okusovat, nepoužívejte nátěry, které by zmohly ublížit.
Klece se velmi dobře nakupují přes internetové obchody, máte tak možnost většího výběru a dostatek času si svůj nákup promyslet. Některé klece jsou prodejné s veškerým vybavením. Aby se u vás králíček cítil dobře, bude potřebovat dostatek prostoru a pokud ho necháte proběhnout po bytě, určitě si získáte jeho sympatie. Dostatek pohybu a podnětů jsou pro něj velmi důležité, jinak se v malé kleci začne brzy nudit.  Určitě bude zvědavě pozorovat celou rodinu při denních aktivitách, neměl by však být vystavován velkému hluku, příliš hlasitá hudba by ho mohla opravdu polekat a váš kamarád by se mohl stát plachý. Králíci si velmi dobře pamatují, pokud prožijí nějaký nepříjemný zážitek. Buďte opatrní a nevystavujte králíčka stresovým situacím, mohlo by uzpůsobit změny v jeho chování.
Pro dlouhosrstého králíka budete potřebovat hřeben, nebo kartáč na pročesávání srsti, pokud má váš králíček kvalitní srst, bude jistě stačit dvakrát za týden dobře pročesat.
 
 

 

Kde si můžete pořídit zakrslého teddíka?
Zakrslý teddy není u nás příliš rozšířeným plemenem, proto ho určitě neseženete ve zverimexu, také jeho pořizovací cena je vyšší, než u jiných zakrslých plemen. Pokud opravdu toužíte po heboučkém kamarádovi, vyhledejte si opravdu spolehlivého chovatele. Při výběru králíčka je vždy důležité, v jakých podmínkách bylo zvíře chováno, velkochovy nejsou tím pravým místem, kde si pořídit mazlíka. K tomu, aby bylo zvíře dostatečně ochočené, je potřeba, aby od nejútlejšího věku přicházelo co nejčastěji do kontaktu s člověkem. To ovšem ve velkochovu opravdu nezmožné. Při výběru si velmi dobře prohlédněte rodiče, alespoň jednoho. Mládě získává mnoho vlastností, po svých rodičích a pokud je maminka čistotná a mazlivá,máte určitý předpoklad, že ponaučila i své potomky.
Vybírejte s rozvahou, než si mládě vezmete do ruky, pozorujte ho v jeho domácím prostředí. Zdravý králíček by měl být čilý a zvědavý, měl by se zajímat o to, co se děje kolem jeho klece. Možná bude z nové návštěvy trochu nejistý, ale určitě by se neměl krčit naježený v koutě – právě takové chování může být známkou nemoci. Chovatel by vám měl dovolit vzít králíčka do ruky a dobře si ho prohlédnout. Kromě výběru podle barvy věnujte pozornost tomu, nemá králíček průjem, to se pozná podle znečištěné srsti kolem zadečku. Průjem může být u malých králíčků známkou vážné nemoci, proto nikdy nekupujte zvířátko takto znečištěné, mohlo by vám uhynout.   Prohlédněte, jestli nemá králíček výtok z nosu nebo z očí a zkontrolujte páteř, ta by neměla být příliš vystouplá. 
Důležitým pravidlem při nákupu králíčka je jeho věk, chovatel by vám neměl prodat zvíře mladší sedmi týdnů. Ideální pro odstavení od matky je sedmí až osmí týden. V tomto období je mládě od matky nejen kojeno, ale získává celou řadu dovedností, učí se jak pečovat o srst, jak chodit na záchůdek, i to, že lidé jsou přátelé, kteří mu donesou dobroty, které má rád.  
Zkušený chovatel vám dá jistě na cestu krmení, na které je králíček zvyklý, výpis předků a několik dobrých rad pro začátek. Pro úplné začátečníky je pomocí vzít si telefonní kontakt a v případě potřeby se na chovatele obrátit. Doporučuji do sáčku vzít malinko znečištěné podestýlky a přendat jí do čistého záchůdku v novém domově. Podle pachu králíček pozná, že se jedná o místo určené k vyměšování.
Výběru svého kamaráda věnujte opravdu dostatek pozornosti, trpělivost se vám mnohonásobně vrátí.
 
Králíček v novém domově
Především v období, kdy si dovezete nového kamaráda domů je zapotřebí velké opatrnosti. Králíček je v neznámém prostředí a může být po cestě vystrašený, proto mu dopřejte dostatek klidu a času, aby si odpočinul a seznámil se s novým prostředím. Ubytujte ho v jeho kleci a dopřejte možnost, aby se skoval do nového domečku. Buďte trpělivý, jistě jste se na svého kamaráda moc těšili a rádi byste si s ním hned hráli, alespoň první den ho však nechte zorientovat v novém prostředí. Je důležité, aby se králíček cítil v kleci bezpečně, proto v dalších dnech provádějte v kleci pouze nejnutnější práce, králíčka nakrmte, odstraňte nečistoty a zbytky potravy a dejte mu čistou vodu. Ke kleci se vždy přibližujte tiše a pomalu. Zbytečně králíčka nevystavujte stresu, dny postupného zvykání na nový domov jsou pro něj velmi důležité a vy přece chcete získat jeho důvěru.
Na to, abyste si získali králičí sympatie, budete potřebovat značnou dávku trpělivosti, protože králíčci jsou od přírody plachá zvířátka. Než se s vámi váš kamarád opravdu spřátelí, budete potřebovat několik týdnů vzájemného poznávání.
Kdykoliv se budete chtít přiblížit ke kleci, mluvte na něj tiše. Pokud váš králíček vyleze z úkrytu a začne zvědavě pokukovat kolem, otevřete pomalu dvířka a nechte ho očichat vaší ruku, aby se s vámi mohl seznámit. To, že se zvířátko zabydlelo, poznáte podle toho, že začne přijímat potravu a zvědavě pokukovat kolem.
 

 

KRMENÍ    
Doporučuji pozorně pročíst informace o výživě králíčků:  https://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni
 
 
Dbejte na to, aby měl váš králík stálý přísun sena. Vodu by měl králíček dostávat čerstvou každý den, přístup k napáječce by měl mít po 24 hod., pokud krmíte granulovanou směsí, je to velmi důležité.
Krmné směsi – pokud si pořídíte zakrslého králíčka, je důležité ho krmit granulemi, nebo směsí pro zakrslá plemena, jinak vám ze zakrslého plemene vyroste dvoukilový macek. Králíčkům, kteří se k vám nastěhují, podávejte potravu, na kterou jsou zvyklí. Pokud se rozhodnete změnit druh krmení, postupujte pozvolna, po malých dávkách přidávejte nové krmení k tomu, které již králíček zná. Pokud byste změnili krmnou směs ze dne na den, může váš králíček reagovat průjmem.
Pozorně si pročtěte dávkování na obalu a doporučenou dávku nepřekračujte, překrmování je nejrozšířenější chybou při chovu zakrslých králíků.
Pamlsky, které obsahují obilí, oříšky nebo jsou dokonce slazené, nejsou příliš vhodné. Jako odměnu raději použijte kuličku hroznového vína, kousek hrušky, jablíčka, banánu nebo melouna.
Potraviny, které vyndáte z lednice je potřeba nejdříve nechat odstát na pokojovou teplotu.
Zeleninu přidávejte pravidelně, ale pouze v malém množství. Vhodná je mrkev i s natí, okurky, cukety, fenykl a v malém množství kukuřičné klasy. Petrželka nebo kudrnka jsou velmi vhodné pro doplnění vitamínů.
Květák, kapusta a zelí jsou silně nadýmavé, proto jimi raději nekrmíme. Stejně tak hlávkový salát, který mají králíci moc rádi, může ve větším množství způsobit průjem.
Na jaře je možné zpestřit stravu zeleným krmením, podávejte králíčkovi čerstvou trávu opravdu pozvolna, pouze jeden dva lístky pampelišky. Zelené krmení obsahuje velké množství bílkovin a
 
Kdy vyhledat lékaře
Veterináře vyhledejte vždy, když váš králík náhle změní své chování a začne být apatický, skleslý, přestane přijímat potravu, pokud si všimnete výtoku z očí nebo nosu a také při průjmu. Průjem může být, zvláště u mláďat velmi nebezpečný. Králíci jsou velmi tichá zvířátka a nevydávají téměř žádné zvuky, pokud si všimnete, že králík skřípe zuby, nebo píská je obvykle známkou velkých bolestí, veterináře vyhledejte ihned.
Pokud je váš kamarád náhle podrážděný, vrčí nebo má naježenou srst jistě je to známkou možného onemocnění.